VRÁSKY

Som hrdá na vrásky. Ony sú život na mojej tvári. (Brigitte Bardot)

Ahojte žienky moje, takto pekne s citátom začínam dnešnú tému. O vráskach. Tých tvárových, nie na srdiečku. 🙂

Brigitte Bardot to povedala krásne, a musím povedať, že sa to dobre číta:)) trošku horšie sa na to pozerá. Nie som ja žiaden „big antiwrinkle fighter“, ale jedného dňa sa zobudíte a udrie vám pohľad na prehĺbené vrásky na čele. A poviete si: „fuha, toto už nebude len mimika, či?“

V tomto štádiu som sa nedávno ocitla, a myslím si, že presne približne tá 40-tka je vek, kedy to vám to dojde. Preklápame sa do stavu, kedy sme nielen zrelšie zvnútra, ale i zvonku, dámy.

vrasky
zdroj:www.tvarovajoga.sk

VRÁSKY, existuje zázračný elixír, z ktorého zmiznú? Existuje zmizík, ktorým vrásku vygumujete? Je to vôbec nejako možné zmierniť? Prečo to tam vôbec je? Čo som robila zle, alebo málo? 

Ja som si do tohto článku pozvala ženu, ktorá o vráskach vie najviac. A tiež som jej položila pár otázok. K tomuto krátkemu rozhovoru sa ešte vrátim neskôr.

Najprv si definujme pojem „VRÁSKY“. Podľa wikipédie je vráska, záhyb kože, ktorý vzniká na ľudskej tvári, na rukách, v záhyboch nad kĺbmi… Vznikajú v dôsledku straty pružnosti a množstva vody, alebo činnosťou svalov (emócie), v ktorých dôsledku vznikajú vrásky.

Po 25 roku života začína koža starnúť. U niekoho rýchlejšie a u niekoho pomalšie. Ak máte mastný typ pokožky, je pravdepodobné, že starnutie kože spomalíte. Je to malý darček za vaše trápenie s lesklou pokožkou. Ak máte suchý typ kože, táto pokožka starne rýchlejšie v dôsledku chýbajúcich tukov.

vrasky
Yage moje obľúbené antiage troj combo vo večernej rutine ( Hello beautiful – kolagénové sérum, Mistic Tansy blue – ukľudňujúci modrý balzam, Magical phyto retinol – elixír na očné okolie – link na produkty na konci článku:)
VODA A VRÁSKY

 Absolútne nutná zložka nášho tela. Priznajme si, pijeme dostatočné množstvo vody? Orgány potrebujú vodu pre správnu činnosť. Vodu potrebuje i naša mentálna psychika. Môj manžel raz zachytil u pána Bukovského, ktorý povedal. Ženy na materskej často „strácajú na mentálnosti“ (necitujem, už to presne neviem ako to bolo povedané, len myslené), pretože pijú aj málo vody. Majú nepravidelný režim, málo spánku a našponované nervy. Keďže to mám za sebou, viem presne o čom hovorí. Máte pocit, že vaša slovná zásoba a vyjadrovanie odišla na dovolenku a to nehovorím o premýšľaní.

Tak či tak, ak nepijeme, pokožka sa stáva dehydrovanejšou a mozog je jemne unavený. Ale naspäť ku pokožke. Smädná pokožka rýchlejšie vädne a tým pádom i starne. Máme síce k dispozícii obrovské množstvo kozmetických prípravkov s kyselinou hyalurónovou a to dokonca s rôznou molekulovou štruktúrou (prenikajú do rôznych vrstiev kože), a čiastočne vieme tento stav i ovplyvniť, ale piť sa MUSÍ. 

vrasky
Multi-hyalurónový koncentrát Envy Therapy, Mezostamp na pečiatkovanie a Antiagingové ampulky do stampu – link na produkty na konci článku 🙂
VRÁSKY A KOŽA

Viete prečo tak mnoho odborníkov na krásu tvrdí, že máte používať SPF-ká? Pretože je dokázané, že používanie ochranného krému s faktorom znižuje prienik UVA lúčov do pokožky. Tie sú zodpovedné za starnutie. Videli ste už fotku ženy z Nepálu? Alebo tak známu fotku pána s povolaním  kamionista, ktorý má jednu stranu tváre staršiu ako tú druhú?

Takýchto fotiek je na webe veľa. Ten pán má jednu stranu tváre staršiu práve preto, lebo jeho tvár bola z tej strany zachytená slnečnými lúčmi a to neustále. Slniečko nás nielen opaľuje, ale aj vplýva na to, v akej kondícii je naša pleť.

vrasky
Omorovicza Gold rescue cream, Mineral shield spf30, Niod Multi-molecular hyaluronic complex – link na konci článku:)

Ja osobne slnko milujem, a áno, aj SPF používam (Omorovicza Mineral shield spf30), ale nezbláznim sa, ak sa stane, že bez neho vyjdem na slnko.

Na to SPF je predsa len dobré myslieť. A to vždy. Nielen vtedy, ak trpíte na hyperpigmentácie. Jednoducho sa naučte zaradiť SPF do dennej rutiny.

DAJÚ SA VRÁSKY OVPLYVNIŤ KOZMETIKOU?

Takýto článok sa nedá napísať pár vetami. Preto ak sa vám bude zdať dlhý, rozdeľte si čítanie na dvakrát. Ja totiž nemám rada články, ktoré vám niečo poradia, ale v konečnom dôsledku vlastne nemáte odpovede.

vrasky
Gold rescue cream Omorovicza

VRÁSKY viete ovplyvniť čiastočne. Čím skôr sa o seba začnete starať, tým lepšie. Ak sa spamätáte po 40tke alebo neskôr, nejaký efekt sa dostaví, len bude pravdepodobne slabší. Toto platí ak sa bavíme o starnutí pleti. Niektoré veci, ako je čistá a jasná pleť sa dajú ovplyvniť vždy.

AKÉ ÚČINNÉ LÁTKY VYHĽADÁVAŤ V PRODUKTOCH NA VRÁSKY?

V tomto článku nájdete aj fotografie produktov, ktoré majú veľa spoločné s bojom proti vráskam, takže sa môžete inšpirovať.

Olival zlatý slamienkový olej, peptidové sérum, RA sérum

KYSELINA HYALURÓNOVÁ, PEPTIDY, VITAMÍN C, AHA KYSELINY, KOLAGÉN, PRÍSTROJE NA HLBŠIE VPRAVENIE DO POKOŽKY, SPF, SLIMAČÍ SLIZ, RETINOIDY, CERAMIDY, RESVERATROL, KYSELINA MLIEČNA ATĎ.

Je dôležité si všímať zloženie produktu, na prvých miestach sú zložky, ktoré sú najviac obsiahnuté. Nebojte sa kombinovať séra, nebojte sa používať viac produktov, ale zase nie priveľa. Je normálne používať dve séra po sebe. A ukončiť celú rutinu olejom a cez deň SPF-kom. Vždy začínate od najľahšej textúry a stupňujete.

vrasky
Juvena koncentrát vitamínu C na rozjasnenie a únavu pleti

Na konci nájdete linky s preklikom na produkty, ktoré pôsobia na vzniknuté vrásky. Budú to kozmetické produkty a prístroje, ktoré mám vyskúšané. A keďže som už žienka po 40tke, tak mi môžete veriť, že viem, o čom hovorím.

Dievčatá a teraz prejdeme k názoru odborníčky, ktorá má najviac čo povedať k tejto téme. Na moje otázky odpovedala MUDr. Alexandra Markotánová. Pani doktorka je plastický chirurg a estetická lekárka. Nájdete ju na klinike Envy na Gorkého 5 v Bratislave.

Ja: Čo by ste poradila svojmu mladšiemu ja v starostlivosti o pleť ak by som sa spýtala priamo na tému spomalenia výskytu vrások. Predstavte si, že sa dívate do zrkadla a hovoríte si, že možno by ste kedysi robila niečo inak.

MUDr. Markotánová: „Určite by som viac dbala na hydratáciu pleti. Samozrejme pravidelné odlíčenie a čistenie pleti, kozmetické procedúry, ochrana pleti pred slnečným žiarením a hydratačné a výživné krémy s SPF faktorom, by mali byť rutinou každej z nás. Vekom však tvár bohužiaľ stráca jednu z veľmi dôležitých zložiek a to je kyselina hyalurónová.  Kyselina hyalurónová má schopnosť viazať a zadržiavať v sebe molekuly vody, tým udržuje pleť hydratovanú, napnutú a sviežu.  Vrásky sú zjemnené alebo úplne zmiznú a my vypadáme o niečo mladšie a krajšie. 

vrasky
Niod hyalurónový komplex, Envy Therapy multihyal. koncentrát, Yage Aqua splash s fermentovanou kyselinou hyalurónovou

Kyselina hyalurónová sa nachádza aj v rôznych kozmetických produktoch t.j. krémoch a sérach. V tejto forme však kyselina hyalurónová nedokáže preniknúť do hlbších vrstiev pokožky a jej účinok je menší ako, keď aplikujeme danú látku pomocou ihličiek priamo do strednej vrstvy pokožky, kde sa prirodzene nachádza. Keď je kyselina v striekačke navyše zosieťovaná – teda v špeciálnej forme, hovoríme o procedúre skinbooster a o mezoliftingu, ktorý odporúčam v každom veku buď ako prevenciu alebo ako prvú pomoc.“

Ja: Vieme rozlíšiť v akom stave je vráska, či je možné na ňu vplývať pomocou kozmetiky alebo je to stav, kedy kozmetika už nepomôže? Existuje na to nejaké meranie, prístroj, len voľným okom, kedy už dokážete rozlíšiť, „tu už nepomôže“ povedzme len domáca mezoterapia?

MUDr. Markotánová: „Vrásky viditeľné už aj v kľudovom stave, teda keď nevyužívame mimiku tváre, už nie je možné odstrániť pomocou kozmetiky a dokonca ani domácej mezoterapie – tá ju dokáže už len zjemniť. Vtedy sú už potrebné silnejšie zbrane ako aplikácia botulotoxínu a výplne kyseliny hyalurónovej. Som zástanca prevencie a preto čím skôr začnete s hĺbkovou hydratáciou pleti, tým pre vás a vašu pleť lepšie. Prevenciou je možné oddialiť a spomaliť proces starnutia a teda vznik nežiadúcich vrások.“

Ja:Máte obľúbený zákrok, s ktorým dosahujete najlepšie výsledky? Môže byť takýto zákrok, povedzme menej úspešný, pretože napríklad nejaké chronické ochorenia, hormonálne zmeny atď.?

MUDr. Markotánová:Na našej klinike odporúčame na hydratáciu pokožky a celkové omladenie pleti už spomínaný skinbooster /mezolifting/. Je to procedúra, kde do strednej vrstvy pokožky pomocou špeciálneho prístroja vital injektora aplikujeme jemne zasieťovanú kyselinu hyalurónovú. V tejto vrstve kyselina hyalurónová nasaje vodu a pokožka je tak znova hydratovaná a vypnutá a vrásky sa vyhladia alebo aj úplne zmiznú. Prevencia pri tvorbe vrások alebo korekcia už vytvorených vrások je možná aj aplikáciou botulotoxínu do oblasti čela, glabely (vrásky hnevu) a do oblasti očných vejárikov. Zrelaxujeme mimické svaly a tým pádom obmedzíme vznik a prehlbovanie vrások. Mladšie slečny volia mnohokrát baby botox (menšie množstvo aplikovaného botulotoxínu), čo funguje ako prevencia proti tvorbe vrások. Kyselina hyalurónová a hlavne botulotoxín majú svoje kontraindikácie, nemôžeme ich aplikovať v tehotenstve, u kojacich žien, pri akútnych infekčných ochoreniach alebo ochoreniach svalov (napr.myastenia gravis).

Ďakujem pani doktorke za zodpovedanie mojich otázok.

vrasky
Dievčatá toto funguje, ak potrebujete niekam ísť. Nechávate pôsobiť priamo na vráskach celú noc a ráno je to pekne krásne vidieť. Envy Therapy Hyaluronic wrinkle patch – na konci článku bude link:)

Mala som od vás ešte pár otázok ku téme vrások. Tak takto na záver vám pár zodpoviem:

Môže LumiSpa s očným krémom od Nuskinu pomôcť v boji proti vráskam?

LumiSpa je sám o sebe skvelý prístroj na čistenie pleti a očná hlavica a mikrooscilačný pohyb dokážu zmierniť výskyt opuchov a akoby vylepšiť kondíciu očného okolia. Samotné vrásky sa môžu veľmi jemne zmierniť na základe prípravku a jeho vlastností. 

Galvanická žehlička a vrásky

Galvanická žehlička je rovnako veľmi účinný prístroj na hydratáciu pleti a zvýraznenie kontúr tváre. Ak pokožku pravidelne galvanizujete spolu s gélmi a máte kvalitnú a dobrú pleťovú rutinu, vaša pleť bude určite vyzerať lepšie. S veľkou pravdepodobnosťou si predĺžite „mladosť“. 

vrasky

Viete, jedna dôležitá vec a v podstate alfa a omega tejto témy je starostlivosť o seba. Nezanedbávanie sa, dobrý pitný režim a spánok. Váš pleťový krém nemusí stáť 300,-Eur. Dnes je na trhu toľko kvalitnej kozmetiky, a toľko informácií si dokážete dohľadať, že za chvíľu budete expertky na svoju pleť. A rutinu si môžete vyskladať podľa svojich finančných možností.

Vnímajte sa! Všímajte si na svojej pleti zmeny. Ako sa správa ráno po zobudení alebo vonku na mraze. Koľko času venujete odlíčeniu a čisteniu pleti? Chránite svoju pleť pred slnkom?

Na záver článku vám sem hodím všetky linky produktov, ktoré používam, alebo veľmi dobre poznám. Sú to produkty, ktoré pracujú na tom, aby sme vyzerali mladšie.

TIPY NA BOJ PROTI VŔASKAM POMOCOU KOZMETIKY

Envy Therapy a vianočné balíky:

https://www.envytherapy.com/sk/combos/704-make-me-younger#combo

https://www.envytherapy.com/sk/combos/725-antiage-therapy-2#combo

https://www.envytherapy.com/sk/combos/727-vitac-therapy-2#combo

https://www.envytherapy.com/sk/produkty/-/mezo-stamp-0-25-mm

https://www.envytherapy.com/sk/produkty/antiaging/mezoantiage-kit

https://www.envytherapy.com/sk/produkty/essentials/overnight-anti-wrinkle-patch

Yage a vianočné balíčky:

https://www.organic-oasis.sk/yage-vianocne-balicky/yage-antiagingovy-vianocny-balicek/

https://www.organic-oasis.sk/yage-zrela-plet/yage-serum-s-kolagenpm-a-peptidami-hello-beautiful/

Toto peptidové sérum je úžasné. Má hladučkú textúru a momentálne som na ňom závislá.

https://www.organic-oasis.sk/yage-zrela-plet/yage-hydratacna-esencia-s-multimolekularnou-kh-aqua-splash/ (esencia s fermentovanou kys.hyal.)

Omorovicza a Niod:

https://www.beautysecret.sk/pletove-oleje-sera/multi-molecular-hyaluronic-complex/ v mojej rannej rutine je teraz toto multihyalurónové sérum a veľmi sa mi páči

https://www.beautysecret.sk/kremy-na-oci/gold-eye-lift/

https://www.beautysecret.sk/pletove-oleje-sera/miracle-facial-oil/ môžete pridávať aj do svojho krému alebo používať samostatne, je to ich bestseller

https://www.beautysecret.sk/vrasky/gold-rescue-cream/ – ešte som o ňom nepísala, ale používam ho v rannej rutine. Je tuhší, krémový, a veľmi výdatný. Doporučujem ho aj suchšej, či reaktívnej pleti

https://www.beautysecret.sk/vrasky/intensive-hydralifting-cream/

Olival:

https://www.olival.sk/sety-prirodnej-kozmetiky/set-professional-4h/ (hyalurónové sérum z tejto značky je výborné, obsahuje 4 typy HA a tonikum je ich novinkou. Na mojom blogu nájdete tiež články k tejto kozmetike)

https://www.olival.sk/profesionalne-sera/ všetky séra z Olivalu mám vyskúšané. Dlhodobo platí aj môj zľavový kód ELISKA na 10% zľavu na celé portfólio kozmetiky mimo zľavneného tovaru.

Juvena:

https://www.fann.sk/juvena-specialists-pletove-serum-7-50-mg-vitamin-c-concentrate/

Ak by ste sa potrebovali informovať o Galvanickej žehličke, môžete mi napísať email. O Galvaniku sa dočítate https://www.elimakeupartistblog.com/skincare-po-40-tke-a-galvanicka-zehlicka/

Téma vrásky je široká a tých produktov je nesmierne veľa. Robte zatiaľ čo môžete. Starajte sa o seba, doprajte si dobrú výživu, dostatok vody a čo najmenej stresu. Spánok nezanedbávajte a chodievajte na vzduch. A keď to už ďalej nepôjde, obráťte sa na odborníkov estetickej medicíny. Alebo…sa zmierte s tým, že starnutie je prirodzený proces:).

Ak som neodpovedala na niektoré vaše otázky, a chcete sa niečo opýtať, píšte mi prosím do komentov.

Prajem vám príjemné a pozitívnejšie naladené dni

Eliška

Zdielajte s kamarátkou
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Copyright © 2021 Elimakeupartistblog.com · Created by nic.sk