Vitamín C a jeho nepopierateľný účinok v kozmetike

Ahojte,
tento článok chystám tak dlho, až mi je to trápne. Za posledné mesiace som spomenula niekoľkokrát, že chystám článok o vitamíne C, ktorý má nepopierateľný účinok. Skúsila som niekoľko sér, fluidov, krémov i čistiacu kozmetiku. Pýtala som sa viacerých slovenských výrobcov kozmetík, i chemičiek. Dávala som dokopy nejaký materiál, ktorý sa písaním článku menil až ma prekvapovalo.

Poďme teda od začiatku: ČO JE VITAMÍN C?

Vitamín C je jeden z najsilnejších antioxidantov, ktorý tak ako pre pleť rovnako potrebujeme dostať dovnútra v každodennej forme. Ak ste chorý, skutočne pomáha, takmer a doslova sa „preplniť“ Céčkom. Z toho vyplýva, že dokáže razantne zabojovať proti voľným radikálom a nechceným vírusom v organizme. A pokiaľ viem, tak vitamín C dosť účinne bojuje i v onkologickom priestore. V kozmetike sa často vyskytuje vo viacerých formách. Keď používate vitamín C v na pleť, tak zabraňujete pleti akoby v oxidácii / starnutiu.

Na jablku je vidieť ako rýchlo oxiduje. Použila som ho ako príklad, pretože som na ňom urobila pár testov so sérami a došla som k zaujímavým výsledkom. Dostanem sa k tomu však neskôr,  preto prosím čítajte ďalej.

vitamín C jablko oxidácia

KYSELINA ASKORBOVÁ (vitamín C) – je nestabilná, čiže rýchlo zoxiduje, a produkty s týmto zložením môžu rýchlo zmeniť farbu i účinok. Ak rozrežete jablko, všimnite si ako rýchlo začne oxidovať.

Deriváty, ktoré sa používajú v kozmetike, nájdete v jednotlivých produktoch a v tabuľke na konci článku. Tabuľku som si požičala z Omorovicze v spolupráci s eshopom Beauty secret  

Aby som zosumarizovala účinky vitamínu C v produktoch…
 1. rozjasňuje pleť
 2. zosvetľuje pleť – čiže dokáže dopomôcť k pleti bez hyperpigmentácii, ja by som si ešte ku vitamínu C (nižšej koncentrácii) pridala iný druh prípravku napríklad retinol, alebo AHA kyseliny
 3. anti-age účinok – veľmi dôležitý pri tvorbe kolagénu
 4. akné -jazvy

V kozmetike sa často vyskytuje vo viacerých formách. Keď používate vitamín C  na pleť,

tak zabraňujete pleti akoby v oxidácii / starnutiu.

V článku budem používať jednotný názov pre céčko „vitamín C“.

vitamín C face wash Nuskin
A teraz pár mojich vyskúšaných tipov 
VITAMÍN C v rôznych kozmetických produktoch

ČISTENIE: vyskúšala som čistiacu emulziu Face wash Nuskin s vitamínom C, ktorá obsahuje 10% vitamín C ako kyselinu L-Askorbovú. Majú  patentovanú formulu bez obsahu vody, čo dodáva pleti stabilizovaný vitamín C. Odporúča sa túto emulziu napeniť až na pleti, a nie v rukách. Je to kvôli tomu, aby sa neznížila účinnosť vitamínu C po jeho aplikovaní na kožu. Jeho pôsobenie je vcelku vidieť, najmä ak doplníte aj ďalšie produkty na báze rozjasnenia. Je zaujímavé, že ak aplikujete emulziu priamo na pleť, ktorá samozrejme nie je ani len navlhčená, tak je tá emulzia akoby trošku horúca. Ja si ju jemne rozotriem po pleti a až potom pridám vodu.

Ešte jeden skvelý TIP!!! Ak používate LumiSpa, prístroj, ktorý je podľa mňa dokonalým čistiacim a odličujúcim prostriedkom na pleť, tak kvapku tejto emulzie spolu s gélom, ktorý sa používa spolu s Lumi, vytlačte na hlavicu prístroja. Takto sa vzájomne prepoja anti-age čistiace účinky gélu s vitamínom C.  (ten červený link na začiatku odseku, vás privedie do eshopu, prípadne ma môžete pri záujme kontaktovať).

Paese serum vitamin C 10%
PLEŤOVÉ SÉRA S VITAMÍNOM C

OLEJOVÉ SÉRUM S VITAMÍNOM C 10% – toto sérum som chcela vyskúšať, pretože je jednak v oleji, a pretože kozmetiku Paese mám rada. Zaujímavé je, že obsahuje inú formu vitamínu C, a tou je derivát vitamínu C s názvom „Ascorbyl tetraisopalmitate“. Naštudovala som si, že ide o formu, ktorá je veľmi stabilná práve v oleji, a veľmi účinná. Efekt by mal byť viditeľný už po pár týždňoch používania. V iných značkách sa síce vyskytuje viac ako 10% z tohto derivátu, ale 10% je podľa mňa úplne postačujúce pre začiatok a najmä pre suchšiu pleť. Na konci ho tiež nájdete v tabuľke, kde sa spomína istá možná dráždivosť, ale ja som s ním bola úplne spokojná. Pocitovo ide skôr o olejovejšiu textúru a nie suchý olej.

ETHYLATED L-ASCORBIC ACID 30% NETWORK OD NIOD – toto extra sofistikované sérum je účinné už v prvých dňoch používania. Samozrejme to bude závisieť od vašich očakávaní, isto by som pod mikroskopom videla väčší efekt. Ale to, ako je tento produkt ochránený pred oxidáciou, napriek tomu, že obsahuje čistý vitamín C, je wow. Proste formula, či patent, ako to vymysleli. Tento derivát v tabuľke na konci nenájdete. Aj na webe sa nespomína inak ako v súvislosti so značkou Niod. Ide o akýsi monumentálny patent, preto je isto zaujímavé na Niod mrknúť. (klik na červený link v prvej vete.) K tomuto typu céčka sa jednoznačne vrátim po všetkom tom testovaní. Láka ma tá záhadnosť. 🙂 a už len ten názov Niod mi príde taký „matrixovský“.:)

vitamín C Niod sérum

Niod je súčasťou skupiny značiek Deciem. Zo všetkých Deciem značiek je najpokrokovejšia. Niod je bez parabénov, síranov, minerálnych olejov a viac menej vegánsky. Používa sa len večer a pokiaľ používate krém, tak ide navrch tohto séra. Jeho dizajn evokuje čosi laboratórne a čisté. Prvý moment máte pocit suchého oleja, ale pominie to a vstrebe sa.

3LAB PERFECT C TREATMENT SERUM – ROZJASŇUJÚCE SÉRUM

Luxusná starostlivosť, ktorú predáva sieť FAnn parfumérií. Keď sa to objavilo na SK, pozerala som sa na to tak nejak cez prsty. Ani neviem prečo, nejaká hlúpa predpojatosť. Pozrela som si viac o tejto značke a patrí medzi veľmi exkluzívne spoločnosti. Majú vlastnú fabriku a vyrábajú veci pre ďalších 70 spoločností. Využívajú pokrokové biotechnológie a toto sérum by som skôr nazvala ľahkým „séroidným“ krémom. Tá textúra je dokonalá, hladká, neskutočne príjemná.. a má jemnú pomarančovú vôňu i ľahko broskyňové sfarbenie.

Nemám poňatia, aké % vitamínu C obsahuje, ale okrem toho i Matrixyl 3000. Ten som už mala vo viacerých sérach a je to v prvom rade protivrásková starostlivosť. 3LAB sérum s vitamínom C obsahuje tiež kmeňové bunky zo švajčiarskeho jablka, je to ich špecialitka a majú to vo viacerých prípravkoch. Takže táto vecička je viac ako vitamín C, a hodí sa pre žienky, ktoré si potrpia na luxusnejší kúpeľňový prírastok. Ak máte suchšiu pleť, doprajte si po ňom krém. Ak mastnejšiu, bude vám stačiť samotný. Zanecháva na pleti taký jemný film a je v pumpičke. Tiež sa k nemu mienim vrátiť,  lebo takéto textúrky ja môžem. (červený link vás privedie do eshopu)

3LAB vitamin C
MARY KAY TIME WISE® REGENERAČNÉ SÉRUM + C
TIMEWISE AKTIVÁTOR S VITAMÍNOM C (12 štvorčekov)

O tomto produkte som veľmi veľa počula, a preto som ho uvítala. Zo začiatku mi to prišlo zložité. Nechápala som, čo mám urobiť so štvorčekom a vôbec tou ampulou. No, v skutočnosti je to ozaj jednoduché. Treba pochopiť len jednu vec. Regeneračné sérum +C je základné, hoci veľmi bohaté sérum na ovocné zložky. A je to zároveň „nosič“, do ktorého vložíte rozpustený štvorček. To je ten aktivátor.

Regeneračné sérum + C obsahuje niekoľko zložiek, ktoré nie sú veľmi známe v našom prostredí. Sú to rôzne druhy ovocných plodov, väčšinou sa vyskytujúcich v Austrálii a bohatých na vitamín A a C. Obsahuje tiež výťažok z čiernych ríbezlí a granátové jablko. Pôsobí na mňa ako energizujúce ľahké bezvôňové sérum, ktoré dosť poteší obsah štvorčeka ešte s výraznejšou koncentráciou Céčka.

Mary Kay regeneračné sérum

Aktivátor s vitamínom C – 12 kusov štvorčekov, so stabilizovaným vitamínom C. Pár kvapiek do dlane a ku štvorčeku, ktorý sa rozpustí a môže to ísť hneď dokopy s regeneračným sérom. Obsahuje ASCORBYL GLUCOSIDE, čo je vo vode rozpustný derivát. Považuje sa zlatý štandard, aj čo sa týka účinnosti i stability. Celá emulzia ide na pleť vo večernej rutine. Dopĺňam kontakt na kamarátku, od ktorej viem o tomto vitamíne C a zároveň jej ďakujem za vyčerpávajúce komenty v messengri:) Ak by ste mali záujem o tento produkt, kľudne ju kontaktujte tu vasalenka@gmail.com. Ku značke Mary Kay sa najlepšie dostanete cez jej distribútorky.

Mary Kay aktivátor

AVON OLEJ NA TELO I TVÁR S VITAMÍNOM C A MANDĽOVÝM OLEJOM SPF 25

Obsahuje 4 vzácne oleje: mandľový, sezamový, olej z pšeničných klíčkov a kukuričný olej. Vitamín C je 5% a nedopátrala som sa k typu céčka. Samotný produkt je príjemný a vonia tiež príťažlivo. V katalógu sa dočítate, že má vplyv na vzniknuté strie, ale o tom by som pochybovala. Skôr vyživenie pokožky a tým pádom i vylepšený vzhľad. Mohlo by byť zaujímavé, keby tento produkt odskúšal niekto so suchou pokožkou a vlasmi. Pretože ide o taký ten multifunkčný typ oleja vhodného aj do vlasov. Akurát si nie som istá používaním v lete a na priame slnko. Práve kvôli vitamínu C. Podľa etikety je tento produkt vyrobený v Juhoafrickej republike. Úplne tomu nerozumiem, ale domnievam sa, že Avon sem-tam kúpi produkt z nejakej spoločnosti a dá ho pod svoju známku. 

Avon vitamín C na telo
OMOROVICZA DAILY VITAMIN C

Neobsahuje klasickú kyselinu L-askorbovú, ale tzv. „Sodium ascorbyl phosphate“. Ide o chemicky stabilizovanú formu vitamínu C so soľou. Premení sa na dôležitú kyselinu askorbovú až, keď sa absorbuje. Je skvelý na citlivú pleť a pleť so sklonom k nečistotám (akné). Je to jemný denný fluid, z ktorého máte naozaj veľmi príjemný pocit. Zmiešanej pleti stačí úplne sám, ostatným pletiam by som doporučila krém. Nájdete ho na beauty secret a dobre si prezrite i ostatné produkty z maďarskej Omorovicze. Táto značka má skvelé a veľmi luxusné produkty. Napríklad Complexion perfector tj. tónovací krém s SPF je dokonalý s neuveriteľne príťažlivou vôňou. Nájdete ho kliknutím na červený link.

Omorovicza daily serum vitamín C
Podľa čoho si mám vybrať silu vitamínu C v prípravkoch?

Výborná otázka, ktorá stojí za to, aby som požiadala o konzultáciu ľudí, ktorí s týmito vecami pracujú. Ten dôvod je nasledovný. Pri skúšaní týchto produktov, mal každý niečo do seba. Ale nie som si istá, či účinnosť 3% Omorovicze nie je viac viditeľná ako napríklad niečo, čo má 30%. Viete, o čo mi ide, že? Otázka je, či je skutočne dôležité pre želaný efekt práve vyššie %  céčka. Samozrejme, že na to vplyv môže mať i typ céčka v prípravku a pravdepodobne aj iné účinné látky. A tiež technológia a vstrebávanie.

Záleží na tom, aké silné céčko používame?

Pri príprave tohto článku (trval niekoľko mesiacov) som si bola 100% istá, že test s Betadinom o tom, či skutočne jeden produkt obsahuje vitamín C a v akej koncentrácii, je ten najatraktívnejší bod tejto prípravy. Ale postupne som zisťovala, že to nie je o tom. Potvrdili mi to i odborníčky, ktoré pracujú s chemikmi na výrobe kozmetiky u nás. Čiže výsledkom je, že nie vždy je to o percentuálnom zložení. 

Ak máte obavy ako budete reagovať, začnite s nižšou koncentráciou. Ale všeobecne by céčko nemuselo spôsobovať podráždenie. V zásade, ale platí, že vysoké koncentrácie céčka BY MALI byť účinnejiše.

To, či vitamín C bude na pleti fungovať je vec nielen koncentrácie a typu samotného vitamínu, ale technológie. V prvom momente či je vôbec to céčko v produkte stabilné a aktivuje sa pri styku s kožou. Pretože ako vieme, vitamín C, ktorý sa stretne so vzduchom a svetlom, začína okamžie strácať na sile. Produkt môže fungovať ak obsahuje i 3% vitamín C, ak je technológia premakaná.

Z testu s Betadínom som preto upustila. a radšej som sa rozhodla použiť jednu tabuľku. Je zo zdroja Omorovicze, kde je to vcelku pohromade zosumarizované.

vitamín C tabuľka rozdelenieie
AKO VITAMÍN C V KOZMETIKE POUŽÍVAŤ?

Nižšie koncentrácie sú použiteľné i cez deň. Tak či tak je dobré používať SPF. Roky som tento názor potláčala, ale dnes je situácia iná. Podporujem a hlásim, chráňte svoju pleť, telo i zdravie. Vysoké koncentrácie by som skôr použila na večer, aby neprišli do kontaktu so slnečným žiarením. Makeup síce vyrobí akú takú ochranu pleti, ale nie je zaručená. Väčšinou sú k dispozícii séra alebo denné emulzie. Dokonca sa dá zohnať u The Ordinary i prášok, so 100% kyselinou askorbou. Takýto produkt sa doporučuje pridať do vášho nočného produktu.  Nemám ho vyskúšaný, preto sa o ňom zmieňovať zatiaľ nebudem. Vitamín C sa nedoporučuje používať spolu s retinolom. Snáď len jemná koncentrácia a na denné použitie, pričom retinol sa noc.

vitamín C face wash Nuskin
A TERAZ VÝSLEDOK PO TESTE S JABLKOM

Domnievala som sa, že test s jablkom bude smerodajný v tom, ako spomínané produkty môžu pracovať v pleti. Pred niekoľkými mesiacmi som plánovala veľký test s Betadínom. Je to dezinfekčný roztok, do ktorého kvapnete trochu z testovaného výrobku na koncentráciu vitamínu C. Ak je koncentrácia vitamínu C vysoká, a „naozajstná“, roztok sa akoby odfarbí. Tieto videá sa dajú dohľadať aj na Youtube. Lenže časom som si nebola tak úplne istá týmto testom. Začala som sa zaoberať otázkou, či je tak veľmi dôležité, koľko percentné sérum používame. A prišla som k záveru, že to smerodajné nie je.

Po používaní jednotlivých sér, kde má každé nejakú konzistenciu a ja som získala určitý pocit, som si už vôbec nebola istá takýmto testom. Bolo by to pôsobivé, ale to by bolo tak všetko. Ku koncu článku som sa dostala ku videám s jablkom. Povedala som si, že to skúsim. Väčšina sér fungovala viac alebo menej. Zverejním len jednu fotku ako ilustračnú, aby ste videli, ako je to vidieť. No, opäť som prišla k myšlienke, či sa toto naozaj deje i v koži. Kontaktovala som dve chemičky. Ďakujem týmto Martine z twocosmetics. 🙂 o tejto kozmetike u mňa budete ešte počuť. 

ZÁVER: to, ako bude kozmetický produkt s vitamínom C fungovať v pleti, nezáleží tak úplne od jeho koncentrácie, či snáď od toho, či jablko zostalo svieže. Záleží to od viacerých faktorov. Jedným z nich je napríklad stabilita vitamínu C pri styku s kožou. Ešte výraznejší prvok je dobrá penetrácia do kože. A vôbec technológia. Jablko a jeho rôzne odrody majú rôznu ovocnú šťavu. A obsahujú tiež iné ďalšie prvky. Ľudská koža tiež nie je rovnaká u každého. Mikroflóra našej pleti je rozdielna, preto to, ako budem reagovať ja na vitamín C môže byť v určitom zmysle iná ako napríklad u vás. Aj keď na polovici jablka vidíte, že si udržalo sviežosť, pretože som na neho natrela produkt s vitamínom C, neznamená to, že vaša pleť zbelie do pár hodín. Ale… môže, akurát to nebude tak úplne hneď. Skôr by som to slovo nahradila rozjasnením. 

Ak jablko zbelie alebo spomínaný Betadín, znamená to toľko, že je tam slušná koncentrácia céčka. 

vitamín C v sérach na pleť i telo
Môžem na vitamín C reagovať?

TIP

Ak zvyknete reagovať na kozmetické prípravky, máte citlivú pleť, viete, že rýchlejšie začervenáte, tak áno, stať sa to môže. Mohlo by v takomto prípade pomôcť vytvoriť bariéru pomocou hyalurónového séra. 

TIP NA ZRELÚ PLEŤ, ALE NIELEN PRE ŇU!

Je veľmi dobré ak prípravok s vitamínom C obsahuje aj kyselinu Ferulovú alebo vitamín E. Kyselina Ferulová je veľmi silný antioxidant, ktorý sa získava z prírodných zdrojov. (ryža, pšenica, ovos, káva, paradajky, kukurica. Účinok tejto kyseliny sa zvyšuje expozíciou kože ultrafialovým žiarením. Zvyšuje účinnosť a stabilitu vitamínu C a robí more dobrých vecí pre pleť. Takže ak nájdete céčko s kyselinou Ferulovou, vyskúšajte ho. Ja som takéto sérum ešte nemala, ale už si robím prieskum.

Som v závere článku o vitamíne C. Jeho trvanie bolo dlhodobejšie ako som plánovala, a preto veľmi dúfam, že vás obohatil. Za jeho zdieľanie na sociálnych sieťach vám veľmi ďakujem. Podporíte tým čítanosť tohto blogu a zmysel, pre ktorý to robím. 

Krásny deň:)

 

Zdielajte s kamarátkou
 •  
 •  
 •  
 • 13
 •  
 •  

Comments

 1. Wow super clanok, uz dlhsie som sa pohravala s myšlienkou, ze si zaobstaram nejaký produkt s Vitaminom C a Tvoj clanok mi vo vela veciach zodpovedal otazky 😊

  • Nie je to uplne nutné, ale ja by som ho davala. V tých produktoch sú rôzne typy vitamínu C v jeho rôznych podobnách, je istejšie spfko na tvári mať ešte po kréme ako nemať z viacerých dôvodov aj dôvod starnutie:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Copyright © 2021 Elimakeupartistblog.com · Created by nic.sk