Problematická pleť u tínedžerov

Ahojte maminky tínedžerov a mladí ľudia,

tento článok bude určený starostlivosti o pleť mladých ľudí. Problematická pleť sa objavuje u detí od 12 rokov, ktoré zachytávajú prvé zmeny na svojej pleti. Nielen pre dievčatá, ale aj pre chlapcov, ktorým takáto situácia nie je príjemná. Primárne bude článok určený starostlivosti o pleť s prvým výskytom komedónov a zapálených prejavov. Avšak si tu určite každý s mastnejšou či problematickejšou pleťou nájde to svoje.

AKO VYZERÁ PROBLEMATICKÁ PLEŤ?

Pod problematickou pleťou chápeme pleť s výskytom upchatých pórov a zapálených vyrážok. Pleť sa mastí a leskne. Na dotyk je klzká. Počas dňa produkcia mazu pribúda. Ráno po zobudí je opäť mastná. Mazotvorba je väčšinou v T-zóne (čelo, nos a brada). Prvé sa objavujú komedóny – čierne bodky. Je to zmes mazu a nečistôt. Tieto „čierne bodky“ sa nedajú len tak umyť. Najnepríjemnejší je výskyt zápalených vyrážok, ktoré sú bolestivé. Niektoré sa hoja rýchlo a iné dlho, s pozostatkom spigmentovaných fliačikov alebo jazvičiek.

Aknózna čiže aj inak povedané problematická pleť, neovyplyvňuje len vonkajšiu krásu. Žiaľ nepríjemne sa pohráva i so sebavedomím mladého človeka. Na Instagrame som sa tomu venovala vo videu o tzv. „Skin shaming.“ Nikto nemá právo urážať druhého človeka, sa mu vysmievať či inak hodnotiť jeho výzor. Myslím, že mnohí z nás si prešli niečím súvisiacim s touto témou. 

Dieťa má čistú a normálnu pleť. Je to preto, lebo všetko funguje tak ako má. Ale okolo 10-12 rokov začínajú hormonálne zmeny. Celkom prirodzený jav. Tá disbalancia alebo nerovnováha vedie k mnohým zmenám. Ak hovoríme o koži, tak ide o mastenie, potenie a upchávanie pórov. Akákoľvek nekvalitná alebo nevhodná strava či nápoje (sladké nápoje, energetické nápoje, priveľa cukru vo forme keksov, cukríkov, či čokolády, málo vlákniny…)vedie k zhoršovaniu.

 

NÁVOD AKO SA STARAŤ O PLEŤ V TOMTO OBDOBÍ

 1. naučte sa ráno a večer venovať svojej koži trochu starostlivosti
 2. nemusíte používať priveľa kozmetiky, ide len o pár produktov
 3. nepoužívajte alkoholové prípravky tak ako sme to my robili v našej mladosti, je to pre pleť agresívna voľba
 4. hygiena – dobrou voľbou je používanie čistých malých uteráčikov (nájdete v DM, Jysk atd) rozvediem tému Hygiena nižšie
 5. nejedzte a nepite „blbosti“ nahraďte sladké nápoje vodou 
 6. hýbte sa! – kyslík v tele pomáha ozdravnému procesu
 7. majte sa radi !:)

problematická pleť

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ – PROBLEMATICKÁ PLEŤ- MLADÁ PLEŤ – DIEVČA – CHLAPEC
 • ODLIČOVANIE – platí pre dievčatá. Večer sa odlíčte jemným odličovačom. Môže byť i jemná prírodná micelárka, ale musí sa spláchnuť vodou. Na fotkách budú vhodné produkty. Micelárka preto prírodná, aby neobsahovala zbytočné mydlové bublinky (micely) z klasických čistiacich zložiek (v zozname ingrediencií SLS..je ich viac, trošku googlite) pleť sa snažíme zbytočne nevysušovať, pretože sa môže viac mastiť ako obrana pleti. Samotný produkt vám však môže vyhovovať. Všetko záleží aj od formulácie, preto by som nerada všetky „nepopulárne“ ingrediencie hádzala do jedného vreca.
 • ČISTENIE POZOR! CHLAPCI I DIEVČATÁráno i večer čistiaci gél, alebo pena, pleť by vás nemala vyslovene silne po umývaní sťahovať, čistá pleť neznamená „vŕzgajúca“ pleť.
 • na odlíčenie i čistenie skúste používať čistý uteráčik, každý deň jeden, neverili by ste, koľko všeličoho 🙁 sa nachádza v niekoľko dňovom uteráku, najmä ak bojujeme proti baktériám na pleti
 • TONIKUM – buď do dlaní alebo na tampón ráno i večer
 • HYDRATÁCIA PLETI ráno i večer používame typ prípravku gel-krém, emulzia, lotion, ľahký hydratačný krém
 • SPF OCHRANA – akokoľvek užitočná vec, chráni pred pigmentáciami, a prirodzeným starnutím, v prípade večerného používania AHA kyselín, chráni ošetrenú pleť, ktorá je po používaní kyselín citlivejšia

problematická pleť

PREČO ĽAHKÉ TEXTÚRY?

Keďže pleť mladého človeka sa mastí, znamená to, že táto mazotvorba je nepríjemná a koža je lesklá. Pleť treba napriek tomu vhodne ošetrovať. Mastná pleť neznamená, že nemáte používať vhodný denný krém. Vyberáme ľahučkú emulziu alebo gelový krém, ktorý sa ľahko vpíja, nezanecháva lepkavý a nepríjemný pocit. Na fotografiách budú vhodné produktové tipy na vašu pleť. 

PEELING ÁNO ČI NIE?

Aj problematická pleť potrebuje píling. Otázka je aký. Možnosti sú enzymatický alebo abrazívny. Vysvetlenie. 

ENZYMATICKÝ – na báze kyselín (glykolová, mandľová, salycilová, mliečna, rôzne ďalšie ovocné kyselinky)

ABRAZÍVNY – obsahuje zrniečka rôzneho charakteru, jemnejšie i výraznejšie

Enzymatický peeling ako taký dokáže rozpustiť vonkajšiu vrstvu buniek a nahradiť ich novými. Pleť pôsobí čistejšie, jemnejšie, a žiarivejšie. Aknózna či problematická pleť potrebuje píling rovnako ako iná pleť. Ale zrniečkové druhy pílingov môžu byť drsné. Pozor, nehovorím o každom takomto pílingu. Sú jemnejšie i drsnejšie. A je aknózna problematická pleť v štádiu aktívnom i neaktívnom. Najmä u dievčat sú tieto veci zapríčinené i príchodom babských dní. Ja som pri problematickej pleti viac náchylná na enzymatické pílingy, ale všetko záleží aj od stavu pleti.

problematická pleť

Enzymatický píling je textúra na báze kyselín, (nie je sa čoho báť), ktorá sa necháva pôsobiť na pleti väčšnou 10-15 minúť a potom sa umyje. Pleť sa následne doošetruje tonikom, sérom, krémom a spf-kom. Platí to rovnako pre chlapcov, nielen pre dievčatá. Dôsledne si prečítajte aj návod a dodržte pokyny. 

MASKY A PROBLEMATICKÁ PLEŤ

Určite áno. Ideálne používanie pílingov a masiek je večer. Po pílingu sa použije maska. Píling sa používa podľa návodu. Pri enzymatických je to max 1x do týždna, ale u mladej pleti by som to posunula kľudne na používanie 1x do dvoch týždňov. Netreba to s pílingovaním čiže exfoliáciou preháňať. Aj keď sa vám zdá, akú máte krásne jemnú pleť. Čistiace masky kľudne raz do týždňa alebo aj dvakrát. Pleti neublížia. Nechávajte pôsobiť podľa stavu pleti. Pri kyselinkových maskách postupujte opatrnejšie. A zaujímajte sa o obsah prípravkov. Dnes si viete veľa vecí dohľadať. A tak sa posúvame plynule k účinným látkam….

problematická pleť

LOKÁLNA STAROSTLIVOSŤ

Pod lokálnou starostlivosťou mám na mysli náplaste, ktoré večer nalepíte na vyrážku a ráno je väčšinou preč. Existujú rôzne produkty, ale je to skvelá vec najmä ak máte vyrážky len sem tam, alebo s nimi naozaj bojujete len v určitom období. Avšak nie je to len o náplastiach. Existujú aj produkty, ktoré zanechajú na vyrážke jemný film. Napríklad Dermacol Acneclear , ktorý viete použiť aj priamo pod makeup.  

Na každú pleť niečo platí. Pár pravidiel, ktoré si pamätajte:

NEVYSÚŠAJTE, LEBO TO POVEDIE K EŠTE VÝRAZNEJŠIEMU PREMASŤOVANIU * PRISTUPUJTE K PLETI CITLIVO, PRETOŽE ONA JE CITLIVÁ A NÁCHYLNÁ K TVORBE ZÁPALOV * AK SA VAŠA PLEŤ VEĽMI ZHORŠUJE AJ NAPRIEK DOBREJ STAROSTLIVOSTI, NAVŠTÍVTE DERMATOLÓGA * NESPITE S MAKEUPOM * NEVYTLÁČAJTE SA * A NEMIEŠAJTE V KOZMETIKE JEDNO CEZ DRUHE, VEĽKÉ EXPERIMENTY PLETI ŠKODIA * AK MÁTE PODOZRENIE NA POTRAVINOVÚ INTOLERANCIU, CHOĎTE ZA TÝM

 

ÚČINNÉ LÁTKY, KTORÉ POMÁHAJÚ PROBLEMATICKEJ PLETI

 • NIACINAMID (vitamín B3) – zlepšuje celkový stav kože, jej štruktúru zjemňuje, upokojuje a je protizápalová (viď foto)
 • KYSELINA SALYCILOVÁ – protizápalový a analgetický účinok, upravuje mazotvorbu, čistí póry a porieši aj niektorý z druhov baktérií, taktiež sa podieľa na zmierňovaní dôsledkov po zápaloch (spigmetované miesta)
 • AHA KYSELINY – majú rad perfektných účinkov na pleť, ale keďže sú to kyseliny, netreba to s nimi preháňať. Najznámejšou je glykolová kyselina, kyselina mliečna, mandľová atď. Pri používaní kyselin platí denné používanie SPF-ka. Čiže ochrany pleti pred slnkom v podobe ľahkého prípravku na pleť. 
 • TEA TREE OLEJ
 • VITAMÍN A (RETINOL) – existujú rôzne druhy retinolu, celkovo má retinol dosť výrazný účinok, ale spf je nutnosť
 • ZINOK /ZINC/ – podieľa sa na mazovej rovnováhe, má skvelý účinok na hojenie zápalov, býva súčasťou produktov aj na lokálne použitie (viď foto Dermacol)
 • Ílovité masky, bahenné masky – prečisťujúci účinok na pleť
 • VITAMÍN C – jeden z mnohých skvelých antioxidantov, ktorý normalizuje aj mazotvorbu, podporuje kolagén aanti rozjasňuje (ľahká céčková emulzia ako hydratačný krém z RevoxB77)
 • SLADKÉ DRIEVKO – antimykotický charakter, často používaný v rôznych prípravkoch, no práve aj pri problematickej koži
 • koreň magnólie, aloe vera (ukludnenie, hydratácia), ženšeň, koloidné striebro atď.

problematická pleť

Je mnoho rôznych účinných látok, ktoré zlepšujú stav mastnejšej pleti so sklonom ku zápalom. Je veľa rôznych typov akné, s ktorými vie najlepšie pomôcť dermatológ. V tomto článku sa venujem najmä mladým ľuďom, ktorí tápu v produktoch, a nevedia čo majú vlastne používať.

HYGIENA A PROBLEMATICKÁ PLEŤ

Na problematickej pleti dochádza k zápalom. V tomto zápalovom procese sa vyskytujú baktérie. V našich prípravkoch, hubkách a uterákoch sa tiež nachádzajú rôzne druhy baktérií. Zapálená pleť sa rovná pleť citlivá. Čo v takomto prípade robiť a ako postupovať.

Ja som sa v priebehu písania rozhodla ešte pre jeden článok na tému problematickej pleti, hygieny a makeupu. Produktov na líčenie vhodných pre tieto typy pletí. Na mojom blogu chýba tento druh článku, a preto hneď nasledujúci článok bude o makeupe pre problematickú pleť rovnako pre baby i chalanov.

 • zadovážte si uteráčiky na celý týždeň, počet okolo 7 – majú to byť malé uteráčiky, ktoré dáte do prania po odlíčení a vyčistení pleti
 • je lepšie ak sú prípravky na problematickú pleť v tube čiže v hygienickejšom balení. Ak máte téglik, je vhodnejšie ísť do neho špachtličkou
 • ak používate makeup, perte svoje štetce a hubky pravidelne, prípadne ich dezinfikujte Dettolom či iným sprejom
 • do púdra vložte miesto labutienky jeden tampónik a každý večer ho vyhoďte a nahraďte čistým
 • „nerypkajte si a neškrabte vyrážky“, väčšinou to robia žienky a dievčatá v strese, a je to vidieť, môžete si zaniesť zbytočné baktérie
 • obliečka od vankúša. Perte častejšie ako obvykle. Ideál aj vyžehliť, alebo sušička, kde je zaručená vysoká teplota pri sušení.

problematická pleť

Aj keď môj blog čítajú najmä žienky, verím, že tento článok posunú svojím tínedžerom a prezdieľajú ho svojím kamoškám s rovnako starými deťmi. Tento článok vznikol práve preto, lebo ste mi viaceré písali. Že to riešite so svojimi deťmi. Chápem, tínedžerov to trápi a nie vždy o tom hovoria. Tak im pomôžme. 

Mám ešte jeden tip na starostlivosť o pleť bez navštívenia kozmetičky. Ak sú na pleti upchaté póry, alebo komedóny a nie je tu aktívne akné (zapálená pleť s vyrážkami), tak je dobrá voľba na čistenie aj ultrazvuková špachtla. Písala som o nej veľký článok a viete si to dohľadať na mojom blogu.

Ak hľadáte sofistikovanejšiu dermokozmetiku, tak mám pre vás jeden perfektný tip. Je rovnako určený pleti tínedžerov i dospelým ženám s problematickou či len mastnou pleťou. Slovenská Envy Therapy kozmetika má skúšobné balenie tzv. Clearing trial kit, ktorý pozostáva z piatich produktov. V tejto krabičke nájdete jemný odličovač na oči i tvár, čistiaci gél, tonikum, clearingové sérum a gel-krém. Vydrží cca 10-15 dní a Vy po tomto skúšobnom používaní viete posúdiť, či vám kozmetika sedí a či investujete do celého balenia. Envy Therapy obsahuje len účinné látky vhodné na nečistú pleť bez obsahu alkoholu, parabénov, farbív atď.

STAROSTLIVOSŤ O TELO PRI PROBLEMATICKEJ KOŽI

Dosť často sa nachádza problematická pokožka aj na dekolte či chrbáte. Tak ako si ošetrujete pleť, je možnosť čiastočne ošetrovať aj tieto miesta. Avšak existujú aj sprchové gély práve pre takýto typ pleti. Odporúčam nazrieť na kozmetiku Cerave s obsahom kyseliny salycilovej. Vyhýbajte sa mastným produktom a olejom. Aplikujte si na telo radšej ľahké hydratačné telové mlieka. Vyhýbajte sa drsným pílingom na miestach, ktoré bojujú s akné. A najmä opäť dbajte na hygienu špongie ak takúto vec používate.

Na fotografiách nájdete tipy na rôzne produkty. Cenovo dostupné i luxusnejšie značky. Ak vám niečo napadne, čo som nepovedala, či máte otázky, neváhajte ich dať do komentu a ja na ne odpoviem v ďalšom článku. Ak tento článok čítajú tínedžeri, tak ho posuňte ďalej na svojich sociálnych sieťach. 

Krásny deň

 

Zdielajte s kamarátkou
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Copyright © 2021 Elimakeupartistblog.com · Created by nic.sk