MAKEUPY NA PROBLEMATICKÚ PLEŤ A HYGIENA

Krásny deň priatelia,

sľúbila som pokračovanie článku ku problematickej pleti a tak som tu s témou „MAKEUPY“. Pretože či už máme pleť problematickú alebo „len mastnú“, makeup je našou súčasťou. K tejto téme však pridám slovko „HYGIENA“, pretože tá je tu viac ako žiadaná.

AKO VYZERAJÚ MAKEUPY NA PROBLEMATICKÚ PLEŤ?

Základnou vlastnosťou je, že neobsahujú oleje. To znamená, že takýto makeup je určený pleti zmiešanej, mastnej či problematickej. Obsahuje zmatňujúce zložky a niektoré značky i účinné látky typu kyselina salycilová či zinok. Zväčša ide o dermokozmetiky. Majú púdrový finiš, to znamená, že na tvári pôsobia matnejšie. Každý makeup má tento púdrový záver rôzny, niektoré makeupy sú suchšie a iné nie. Preto doporučujem prihliadnuť na tento fakt pri výbere, kedže problematická pleť môže byť i výrazne mastná, ale dokonca i jemne zmiešaná. Stáva sa to pri mladej i staršej pleti rovnako. Zväčša však majú mladí ľudia pleť mastnejšiu a suchšie makeupy im bez problémov sedia.

makeup

 

Mladá pleť má totiž problém s mazotvorbou. Nemá žiadne vrásky, a preto jej dokonale sedia suché typy makeupov  a púdrov. Dovolím si však poznamenať, že aj mladá pleť môže mať problém  s dehydrovanosťou. A to najmä vtedy, ak sa nesprávne stará o svoju pleť. Príliš exfoliuje, vysušuje, alebo pre zmenu nepoužíva žiaden denný krém.

 

 
AKO SA POUŽÍVAJÚ MAKEUPY NA PROBLEMATICKÚ PLEŤ?
 • pod každý makeup ide denný krém (môže to byť fluid, emulzia, gel-krém, určený mladej či problematickej pleti)
 • pod makeup sa môže použiť báza (zväčša na zmatnenie pleti, a dlhotrvácnosť)
 • makeup je vhodné fixovať púdrom (môže byť antibakteriálny, ale aj nemusí)
 • večer je nutné dať makeup dolu (odlíčiť sa)
 • pleť ošetriť bežným spôsobom (odlíčenie + čistenie + tonikum+krém) prípadne pridané sérum podľa stavu pleti
 • v makeupe nechodíme nikdy spať!

Na zmatňovanie makeupu počas dňa je vhodné používať zmatňujúce papierky. Sú to malé šikovné baleníčka s papierikmi, ktoré odsajú prebytočný maz a niektoré dokonca zanechajú i púder. Túto variantu odporúčam viac, ako sa neustále prepudrovávať. Pri neustálom pudrovaní sa, vznikne hrubší a neprirodzený nános makeupu. Ak nemáte zmatňujúce papieriky, poslúži aj servítka či toaletný papier.

makeup

 
HYGIENA A MAKEUPY

Spomínala som to už v prvom type článku, ale hygiena hubiek, štetcov a uterákov je veľmi dôležitá. Dookola môžete mať problém s pleťou práve kvôli takejto maličkosti. Čiže skúste byť dôslední pri tejto činnosti a venovať jej pozornosť.

 

 • majte v skrinke po ruke Brush cleanser. Tento mám i ja, a dokonale čistí štetce, okrem iného ich i dezinfikuje.
 • mimo brush cleansera je dobré štetce pravidelne prať, sú na to špeciálne šampóny alebo mydlá (štetce nemáčajte vo vode celé, držte ich za rúčku a šampónujte či čistite len štetiny)
 • hubiek či beauty blenderov majte viac – aby ste ich nepoužívali špinavé od makeupu. Totiž textúra makeupu a vlhkosti z vody v hubke, zaručuje dokonalé množenie baktérií
 • hubky a štetce si s kamoškami nepožičiavajte
 • vymeňte labutienku z púdrenky za čistý tampón, ktorý každý večer vymeňte (zamedzíte tým množeniu baktérií v hubke)
 • v pudrenkách býva hneď nad púdrom taký priesvitný obal. Doporučujem ho tam nechať. Kvôli tomu, že maz,ktorý sa usadí na labutienke (ak ju nenahradíte tampónom), sa dostane do púdra a púder na tých miestach stvrdne.
 • ideálne je používanie makeupov v tube alebo s pumpičkou
 • pri umývaní pleti používame vždy nový uteráčik
  makeup
  Dermacol Acnecover
TIPY NA MAKEUPY NA PROBLEMATICKÚ PLEŤ

V kozmetike Dermacol som objavila Acnecover makeup a korektor pre problematickú pleť. V jeho hornej časti je korektor a makeup, ktorý má strednú kryciu schopnosť. Existujú z neho štyri odtiene. Obsahujú hojivú zložku z čajovníka austrálskeho a tiež zinok na hojenie vyrážok. Či už používate makeup alebo nie, možno vám postačí Acnecover púder. Opäť sú z neho štyri odtiene a svojím zložením sadne mastnejšej pleti. Dermacol je česká značka, jej história je úžasná, a v čase kedy vznikla sme boli ešte Československom. Mám o tejto zakladateľke knihu, a je to pekné čítanie. Je prístupná mladým ľuďom, preto si ľahko dovolíte zadovážiť makeup aj púder.

 

Dostala som ešte tip na Eucerin a konktrétne na produkt Dermopure krycí korektor. Moja rada znie. Ak nechcete používať makeup, ale stačí vám len sem-tam niečo zakryť, tak budete ok i s korektorom.

TIPY NA TECHNIKU AKO ZAKRYŤ VIAC

Prvá vec, ktorú by som rada zdôraznila je, že to s makeupom nepreháňajte. Ja chápem, že sa necítite dobre s vyrážkami na pleti. Prešla som si tým, a viem ako sa cítite. Možno som nikdy nemala tak mastnú pleť, ale za to líčka a bradu vyhádzanú až až. Prešla som si rôznymi štádiami. Od nanášania kamufláže na celú pleť (strašná vrstva), po dokonale a bezchypne urobený pevný makeup, ktorý je však zblízka celkom dosť vidieť.

Chcela som tým povedať, že to, že sú na pleti vyrážky, je jasné každému. Ale…musím tiež povedať, že nie každý to vníma a rieši. Niektorí nepovažujú za potrebné vnímať akési „nedostatky“, a venujú sa človeku ako takému. Jemnejší makeup, trochu korektora  a púdru je úplne postačujúce.

makeup

Jedno pravidlo, ktoré platí pri mastnej pleti je, vyhýbanie sa mastným produktom. Nielenže nebudú držať, ale pleť bude pôsobiť ešte lesklejšie.

Používanie highliterov je v poriadku v určitej miere. Ak je rozjasňovač púdrový a použije sa len na miesta napríklad nad lícne kosti, tak v tom nevidím problém. Práve mi utkvela nová myšlienka, vymyslieť ešte jeden článok na tému „ako si vyrobiť dokonalý makeup pri problematickej pleti“.

 
Je nutné používať makeup? Nestačí používať len púder?
Ako sa používa korektor? Pod alebo na makeup?

Mladá problematická pleť môže chodiť normálne bez makeupu. Ale pocitovo je pochopiteľné, že chcete čosi pozakrývať. Ideálne úplne všetko. No nie každé dievča má rado používanie niečoho krémového. Ťažšie znesie dennú hydratáciu, a nie to ešte makeup. Táto otázka sa týka aj chalanov. Pre chlapca, ktorý sa leskne a pleť má posiatu vyrážkami je oveľa príjemnejšie používať púder s jemnejším krycím efektom, ktorý hlavne nemá byť vidieť. Nezabúdať však na večerné odlíčenie a čistenie. Večerné čistenie nerobíme len kvôli makeupu, ale naozaj kvôli „špinavej“ pleti. 

makeupPoužívajte makeup alebo púder podľa pocitu. Ak je pre vás komfortnejší púder, používajte ho. Používanie korektora je fajn, no najmä sa často pýtate, v ktorom kroku ho používať. Ak je korektor zelenej farby (viď Bioderma fotka), používajte ho pod makeup. Zelený odtieň neutralizuje červené miesta. Ak je korektor telovej farby, používajte ho na makeup a pekne zapracujete prstom, alebo hubkou, či štetcom. V prípade veľmi tuhého kamuflážneho korektora, doporučujem použitie pod makeup. Logicky by ste si klasický korektor pri nanášaní makeupu rozotreli. 

Ostatné makeupy vhodné na mastné typy pletí s trvácnejším účinkom: Catrice HD foundation, Maybelline Fit me, Estée Lauder Double wear Stay in place, La Roche Posay Toleriante Teint, Max Factor Lasting foundation, Vichy Dermablend, Clinique Anti-blemish solution, Shiseido Pureness Matifying compact free foundation .

Ja dúfam, že vám tento článok pomôže k lepšiemu orientovaniu a opäť ho zazdieľajte. Ukážte ho svojím tínedžerom a odporúčajte ďalším maminám. 

Krásny deň

Zdielajte s kamarátkou
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Copyright © 2021 Elimakeupartistblog.com · Created by nic.sk