Krásny deň dámy, noblesne začínam, pretože „Drahokam na pokračovanie“ je druhý článok, ktorým vás prenesiem do sveta ťažby, výroby a spracovania drahých kameňov.
Ak ste nečítali prvý článok, naozaj vám ho doporučujem. Prosím kliknite na prvý rozhovor – drahokam a nahliadnite do úvodu tejto trblietavej témy. Na konci článku nájdete Valentínsky voucher, ktorý vás poteší.
Možno si kladiete opätovne otázku, prečo sa ja makeupartistka, beauty bloger, či odborná poradkyňa venujem práve téme „drahokam“. Môj blog má viac sekcií. Jedna z nich je „Personal“, čiže veci, ktoré priamo nesúvisia s témou beauty, ale ovplyvňujú môj život. Keď som dostala od kamarátky telefonát, či by som sa s nimi nestretla a nenapísala o nich článok na blog, prišlo mi to ako čosi vzdialené. Veď ja o drahých kameňoch naozaj nič neviem.
*****************
Istú dobu som i premýšľala či vôbec do toho ísť. Lenže práve veci, ktoré vám možno na prvý pohľad nie sú blízke, tak práve tie vás posunú dopredu. Čo je dôležitejšie, rozširujete si obzory o dôležité informácie, ktoré možno niekedy v budúcnosti efektívne využijete. A vy nikdy neviete, kedy to príde.
Vraciam sa teda ja k téme „drahokam“ a budem veľmi rada, ak sa začítate do druhej časti rozhovoru s milými ľuďmi Sašou, Petrom, Evou a Alexom.
Toto je skupinka Lujery, ktorá vie o drahých kameňoch veľmi veľa. Kde si zadovážiť kvalitný kamienok, kde ho dať osadiť, či dokonca pomôže s návrhom šperku. Niekto chce len investovať, pretože vie, že drahokamy si dlhodobo držia svoju hodnotu.
Eliška: „V predchádzajúcom rozhovore som vám položila otázky, ako je možné, že vaše kamene majú tak dostupnú hodnotu. Rozprávali sme sa o tom, kde sa ťažia, ako to vlastne celé funguje aj o vzťahu našej spoločnosti ku kameňom ako investícii. Budem teda nadväzovať na otázky, a spýtam sa. Aké druhy kameňov viete ťažiť vo vlastných baniach?“
Saša: „Takmer všetky. Spoločnosť Tumico má licencie na ťažbu v 2 baniach s celkovou rozlohou viac ako 3,5 milióna m2. V bani Lady Rose sa povrchovo ťažia iba rubíny, v bani Nsingi no.8 všetky ostatné kamene – hlavne zafíry, spinely, akvamaríny, turmalíny, ale aj veľmi vzácne a jedinečné kamene ako alexandrit a musgravit.“
Eliška: „Čo sa stane s tou hrudou skaly po vyťažení? Aký je ten ďalší technologický postup?“
Saša: „Veľmi záleží na kvalite vyťaženého materiálu, ako aj na tom, aký je dopyt. Kamene nižšej kvality sa používajú skôr ako minerálne vzorky pre zberateľov a na výrobu bižutérie a lacnejších prírodných šperkov.
Tie najkvalitnejšie – a to vie posúdiť a zhodnotiť len skúsený geológ s dlhoročnou praxou – idú na výbrus do brusiarní či už v Tanzánii, Európe alebo Ázii. Niektoré kamene sa aj po vybrúsení ešte ďalej technologicky spracúvajú – či už tepelne upravujú kvôli farbe, prípadne sceľujú pod tlakom, aby bol výsledný efekt ešte krajší a hodnotnejší. No tie najvzácnejšie a výnimočné kamene sú práve tie, ktoré nepotrebujú žiadne „vylepšenia“ a ich dokonalosť a jedinečnosť spočíva v absolútnej čistote a farbe“.
Eliška: „Človek sa často nestretáva s povolaním, ktoré nejako súvisí s opracovaním kameňov. Bola by som veľmi rada, keby ste to čitateľom ozrejmili. Aby sme dostali ten krásny farebný kamienok, ktorý vidíme i na fotografii, čo je nutné s ním spraviť?
Saša: „Celý proces od ťažby až po vybrúsenie krásneho kameňa je pomerne zložitý. Len tie najlepšie z najlepších sa brúsia v Európe špičkovými brusičmi. Naša spoločnosť spolupracuje s dvoma najlepšími brusiarňami v Taliansku. S brusiarňami v Thajsku máme skvelú spoluprácu na drobnejšie kamienky, ktoré sú vyhľadávané mnohými zlatníkmi a šperkármi. Niektorí zlatníci uprednostňujú lacnejšie syntetické kamene, to je však už celkom iný level, lebo prírodný kameň je nenapodobiteľný a jedinečný.
Naša spoločnosť Tumico ide cestou tých najkvalitnejších a výnimočných kameňov. Certifikát, ktorý obsahuje všetky základné parametre, pôvod kameňa, ako aj informáciu, že sa jedná o prírodný kameň, je samozrejmosťou.“
Eliška: „Rozumiem. Máte nejakého brusiča, ktorý sa zaoberá len brúsením kameňov. Sú takí ľudia i tu na Slovensku? Či, je to povolanie, ktoré je u nás veľmi vzácne?“
Alex :„Je to vzácne povolanie s ohľadom na dnešnú dobu. Ani dobrých geológov dnes nie je veľa. Okrem toho brusičská tradícia sa spája hlavne s krajinami, kde sa kamene ťažia, prípadne kde sa s nimi najviac obchoduje a samozrejme ako každé výnimočné remeslo, najviac sa tieto skúsenosti odovzdávajú z generácie na generáciu. Preto je dôležité, aby sa tieto skvosty dostali do rúk dobrých brusičov.“
Eliška: „Predstavujem si to tak, že brusič dostane akoby ten celý ešte nijako „nevyzerajúci“ kameň, a začne vybrusovať z toho to najkrajšie. Ako sa to deje? Čo sa stane s tým nazvem to „diamantovým prachom“ alebo prípadne prachom z iného typu kameňa?“
Saša: „Je to individuálne. Veľa brusičov dnes už používa moderné technológie, kameň pomocou 3D softvéru „oskenujú“ a počítač vyhodnotí najlepší výbrus, ktorý navrhne. No najlepší brusiči s dlhoročnou tradíciou robia všetko ručne a brúsia dovtedy, kým požadovaný výbrus nie je dokonalý. Skúsený brusič vie hneď pri pohľade na surový kameň odhadnúť, do akého tvaru kameň vybrúsi tak, aby z neho urobil výnimočný a dokonalý kus. Prach, ktorý vzniká brúsením sa zvykne používať do kozmetiky, ty Eli si už určite počula o takýchto krémoch.
Eliška: „Len sa dotknem poslednej vety. Je pravda, že sú kozmetiky, kde používajú prach z drahých kameňov, avšak sa treba logicky zamyslieť, či to pokožke urobí dobre. Vrátim sa však k brúseniu. Kameň získava skutočnú hodnotu až po vybrúsení?“
Saša: „Pre mnohých zberateľov majú kamene vysokú hodnotu aj v surovom, teda neopracovanom stave. No tú najvyššiu hodnotu získavajú kamene až po vybrúsení. Aj výnimočný kameň môže pri zlom výbruse stratiť na hodnote a naopak. Iba skúsený brusič dokáže „vytiahnuť“ z kameňa jeho najúžasnejšie a výnimočné vlastnosti, vďaka ktorým sa kameň stane oveľa hodnotnejším a vzácnym.“
Eliška: „V predchádzajúcom článku sme sa rozprávali aj o tom, že u vás na Seberíniho 1 v Bratislave sa viete porozprávať o výbere kameňa aj osadení do šperku. Mňa zaujíma, či je napríklad možné osadiť vybraný kameň aj do šperku, ktorý je rodinný, ktorý sme povedzme zdedili?“
Eva: „Každý jeden šperk je u nás unikátny, vyrobený na mieru, konzultovaný so zlatníkom, takže radi podporíme tradíciu rodinného šperku aj týmto spôsobom – osadením kamienka, ktorý ste si u nás vybrali, do šperku, ktorý ste zdedili.“
Eliška: „Podľa čoho sa pozná kvalita kameňa? Majú kamene nejaký svoj certifikát, aby mal človek istotu, že si zakúpil naozaj originálny a jedinečný drahý kameň?“
Saša: „Každý drahý kameň má svoje základné parametre. Tie lacnejšie sa necertifikujú, preto je ťažšie určiť ich cenu a zostáva len dôverovať tomu, od koho si kamene kupujeme. Tie drahšie a výnimočné majú svoj certifikát – tzv. rodný list, kde sú uvedené všetky dôležité parametre – typ kameňa, jeho pôvod, farba, veľkosť, výbrus, kvalita výbrusu a čistota. Väčšina certifikátov neuvádza hodnotu daného kameňa.
Spoločnosť Tumico spolupracuje s rakúskou certifikačnou spoločnosťou GLA, ktorá vo svojich certifikátoch uvádza aj orientačnú aktuálnu hodnotu daného kameňa. Samozrejme treba mať na zreteli to, že cena sa tak ako pri všetkých investíciách v čase mení a aktuálna cena je závislá od ponuky a dopytu na trhu s drahými kameňmi.“
Eliška: „Podľa čoho sa meria hodnota kameňa? Čo tvorí jeho cenu?“
Peter: „Hodnotu, teda cenu určujú základné parametre, ktoré popisujú vlastnosti a jedinečnosť daného kameňa. O aký kameň sa jedná, či ide o prírodný kameň, jeho hmotnosť, farbu, výbrus a čistotu. To všetko dohromady tvorí cenu. Pre diamanty existuje jednotný celosvetový cenník – Rapaport, ktorý sa pravidelne aktualizuje. Pri farebných drahých kameňoch je to trochu zložitejšie. Veľmi záleží hlavne na farbe príslušného kameňa a mieste pôvodu, kde sa kamene ťažia. Preto sú napríklad smaragdy z Kolumbie oveľa cennejšie ako napríklad z Indie alebo Tanzánie, barmské rubíny sú niekedy aj dvoj- až trojnásobne drahšie ako africké a také alexandrity sú najžiadanejšie z Ruska. A ako sme už spomínali, Tanzánia má svoj vlastný výnimočný kameň – tanzanit, ktorý sa ťaží iba tam.“
Fotografie sú vlastníctvom spoločnosti Tumico.
Eliška: „Po vypublikovaní nášho prvého rozhovoru som trochu bádala. A napadlo mi, že sa musím opýtať možno nie úplne príjemnú otázku, ale záujemcov by to iste zaujímalo. Je mnoho predajcov, šperkárov, ktorí ponúkajú drahé kamene. Dnes všetko funguje cez eshopy, ale kúpa šperku s drahokamom mi príde veľmi osobná vec vhodná určite na stretnutie. Čo by ste doporučili čitateľovi, ak už zváži kúpu drahokamu alebo šperku?
Eva: „„Je to presne tak: kúpa šperku s drahokamom je veľmi osobná vec a určite odporúčame osobné stretnutie a konzultáciu. Minule som bola s klientkou u zlatníka takmer hodinu, kým sa dohodol každý detail, hoci dotyčná dáma sa už niekoľko týždňov venovala otázke šperku cez internet a mala úplne presnú predstavu, pripravené stránky, fotky, nákresy – ale až osobné stretnutie jej poskytlo možnosť položiť všetky otázky, dostať na ne odpovede a mať taký šperk, aký si vysnívala. Iste nemusím zdôrazňovať, aké dôležité je, ako je kamienok osadený, aké bude zapínanie, pokiaľ sa jedná
o náušnice či náhrdelník alebo náramok a že rovnako dôležité je vidieť naživo drahokam, ktorý si vyberáte do šperku – sýtosť farby, výbrus, ligot kamienka, jeho iskru. Aj keď sa možno zdá, že sú to drobnosti, tak práve od týchto „drobností“ bude závisieť, či budete mať šperk, ktorý má iskru nielen v sebe, ale dodá iskru aj Vám.“
Eliška: „Čo je to syntetický drahokam?“
Eva: „„Syntetické drahokamy sú laboratórne vytvorené a vyrobené. Prírodný drahokam je unikátny, jedinečný, je produktom prírody. Naša spoločnosť sa zaoberá výlučne prírodnými kameňmi. Prírodné drahé kamene majú prirodzene inú hodnotu, a preto apelujem na dôležitosť osobnej konzultácie. Rada vás pri tejto príležitosti pozývam do našich priestorov na Seberíniho 1 v Bratislave. Kontakt nájdete na našej stránke Lujery.“
Eliška: „Ak by som si chcela kúpiť taký svoj osobný šperk, a dám vám návrh ako by mal vyzerať, viete zabezpečiť realizáciu prípadne, vieme ju spolu odkomunikovať? Ako dlho je asi potrebné čakať?“
Eva: „Veľmi radi zabezpečíme realizáciu Vami navrhnutého osobného šperku. Aj napriek tomu, že sa jedná o unikátny šperk, nie o štandardizované modely, nebudete musieť dlho čakať, výroba trvá pár týždňov.“
Eliška: „Predsa mám ešte takú investičnú otázku. Považujete investíciu do drahých kameňov povedzme za ideálnejšiu ako investovať do zlata či bitcoinu?“
Páni: „Každá investícia má tak svoje opodstatnenie, ako aj svoje čaro. Iste nemusíme zdôrazňovať, že je dôležité diverzifikovať riziká, takže aj my máme investované prostriedky aj v iných komoditách. Investícia do drahých kameňov je jednou z vynikajúcich investičných možností, ktorá sa teší čoraz
väčšej obľube a my ju vrele odporúčame.“
Milé čitateľky a čitatelia. Toto bola druhá časť zaujímavého rozhovoru o drahých kameňov. Mne osobne sa dosť rozšírili obzory a dnes už viem, že ak by som sa rozhodla investovať do nejakého jemného šperku, alebo plánovala zakúpiť niečo, čo raz zdedia moje dievčatá, že sa jednoducho obrátim na túto skupinku ľudí, pretože budem mať istotu, že nekupujem mačku vo vreci.
Či sa už rozhodnete zakúpiť investičné kamene alebo dáte prednosť výrobe vlastného personalizovaného šperku, skúste to najprv skonzultovať v tejto spoločnosti. Naozaj vám poradia i pomôžu nájsť to, čo hľadáte, i pomôžu s celou realizáciou. Kontakt na Sašu, Petra, Evu a Alexa, nájdete na ich webovej stránke Lujery.
V článku je vložené i videjko a nájdete tu voucher na špeciálnu 10% valentínsku zľavu
Prajem vám krásny deň a dúfam, že sa vám rozhovor páčil a tiež bol pre vás prínosom. Nezabudnite na toho Valentína, verte mi, že vaše polovičky to ocenia.
Pridaj komentár