5 dôvodov, prečo vlastniť drahokam

Krásny deň žienky moje, dnešná téma bude atraktívna, krásna, ale iná ako makeup. Hoci patrí k ženám s rovnakou noblesou ako dobrý rúž. Je to zmena a ja ju vítam. Pretože pri takýchto témach sa niečo nové naučím a rozšírim si obzory. Bolo ťažké vymyslieť taký titulok, aby som vás zaujala. A tak názov „5 dôvodov, prečo vlastniť drahokam“ je dúfam pre vás tak pútavý, aby ste sa začítali a dozvedeli sa o možnostiach, o ktorých v tomto článku hovorím.

5 dôvodov, prečo vlastniť drahokam

Vlastníte šperk s drahým kameňom? Veľa ľudí, si drahokamy predstavuje ako nejaké ligotavé kamienky nesmiernej hodnoty, ktoré sa im spájajú s rozprávkami. Drahokam je len spoločný menovateľ pre množstvo drahých kameňov. A verte mi, je ich toľko, až by bolo ťažké si vybrať. Aj keď vlastne, ja už favorita mám.

vlastnit-drahokam

Tento článok bude rozhovorom so zanietenými ľuďmi. Predstavím vám spoločnosť žien a mužov, ktorí sa v drahokamoch orientujú. A nájdu vám viac ako 5 dôvodov, prečo vlastniť drahokam. Ale v prvom rade sú to skúsení ľudia, ktorí majú za sebou roky práce v tomto odvetví. Dovoľte mi, aby som vám predstavila spoločnosť Lujery.

Všetky fotografie sú vlastníctvom spoločnosti Tumico.

Eliška:Chcela by som priblížiť mojim čitateľom vašu spoločnosť. Ste dve dámy a jeden pán, resp. jedna dáma, manželský pár a pán. Mohli by ste sa im nejako priblížiť? Čím sa presne zaoberáte, akú pozíciu máte vo vašej spoločnosti? Aký vzťah a prečo máte ku drahým kameňom“?

Za všetkých:): „to, čo nás všetkých spája, je práve výnimočný vzťah k drahým kameňom a náš pohľad na ne ako investičnú príležitosť. Ako inak by sa mohli stretnúť a spolupracovať dlhoročný finančník a investičný poradca, manželský pár – odborníci na diamanty, šperky a ekonómka s vášňou pre farebné kamene? Máme spoločný záber a cieľ zmeniť pohľad širokej verejnosti na tieto úžasné a jedinečné dary prírody, ktoré sú zároveň veľmi dobrou investičnou príležitosťou pre tých, ktorí chcú diverzifikovať svoje riziká“.

Eliška:  „Ako by ste ľuďom popísali čím sa vaša spoločnosť zaoberá“?

Peter:naša činnosť je zameraná na krásu a istotu – ochránime Vaše peniaze investíciou do krásnych drahokamov a šperkov, ktoré si nielenže držia svoju hodnotu, ale rokmi na nej stúpajú. Spájame teda dve veci: bezpečie cez vzácne raritné drahokamy a emócie cez jedinečné a na mieru vyrobené šperky, ktoré sa budú odovzdávať z generácie na generáciu a obnovia krásnu tradíciu rodinného šperku“.

Eliška: „Drahé kamene považujú mnohí za nedostupnú vec. V každom z nás je niekde zakorenená taká nedostupnosť ku týmto krásnym farebným kamienkom. Je to skutočne tak? Majú takýto pohľad na vec ľudia všeobecne, alebo nám len chýba väčšia informovanosť“?

Saša: „Myslím, že je to hlavne o informovanosti. Ľudia veria tomu, čo poznajú, o čom majú veľa všeobecne dostupných informácií. V postkomunistických štátoch tento druh informácií dlhé desaťročia chýbal. Všetci vedia, že zlato je uchovávateľ hodnoty, ale kamene tak málokto vníma. Väčšinou iba ako „ako doplnok“ krásneho šperku, čiže pekný farebný kameň osadený do zlata.
Kamene sú však na západe považované za  „uchovávateľa“ hodnoty a rovnako vyčerpateľným, jedinečným a hlavne vzácnym zdrojom prírody ako zlato“.

vlastnit-drahokam

Eliška: „skúsme sa pozrieť trochu do zákulisia. Keď sa človek zamyslí, je mu jasné, že drahé kamene sa niekde ťažia. Ale myslím, že je už pre nás neznáme ako sa to vlastne deje. S tým je spojená otázka, ako vlastne vyzerá ten prvotný produkt, ktorý sa vyťaží? A kde je toto vzácne miesto“?

Za všetkých: „Kamene sa ťažia takmer všade na svete. Aj na Slovensku sú ojedinelé a vzácne lokality. Málokto vie, že Slovensko je napríklad výnimočné tým, že sa tu kedysi na východe ťažili veľmi vzácne opály. Dnes už baňa neslúži na ťažbu, ale je veľmi vychytenou a vyhľadávanou turistickou atrakciou. Avšak samozrejme najväčšie náleziská drahých kameňov sú na najstarších kontinentoch. Preto je Afrika najbohatším zdrojom týchto vzácnych nerastov“.

„Drahé kamene vznikali v čase evolúcie, tvorili sa tisíce rokov v útrobách Zeme. Preto sú niektoré z nich také vzácne a jedinečné. Tanzánia je jedna z mála afrických krajín, kde sa ťažia takmer všetky známe drahé kamene: ametyst, smaragd, rubín, zafír a mnohé ďalšie – nezabudnime samozrejme na jedinečný tanzanit, ktorý sa ťaží iba v tejto krajine – až po najtvrdší nerast planéty, diamant“.

vlastnit-drahokam
Tanzanit

Eliška: „Predpokladám, že nemôžem ja prísť do Tanzánie, zobrať krompáč a ísť kopať ako to bolo kedysi za čias zlatej horúčky v Amerike. Alebo je to možné“?

Všetci: „Presne tak, pre bežného Európana je niečo také nemožné. Tanzánia je pomerne vyspelá africká krajina, ktorá si veľmi dobre uvedomuje, čo je jej najväčším bohatstvom. Je tam síce chudoba, väčšina miest, kde sa ťažia kamene, je uprostred ničoho, mimo civilizácie, kde vládne príroda, nie človek. Vláda si je však vedomá toho, že bez zahraničných investorov by sa krajina ekonomicky nerozvíjala. Preto je v Tanzánii ako v jednej z mála afrických krajín možné, aby aj malý zahraničný investor mohol prísť a začať ťažiť drahé kamene.“

Saša: „Vláda si vyžaduje za toto povolenie akúsi protislužbu v podobe sociálnych a environmentálnych programov, ku ktorým sa aj naša spoločnosť Tumico zaviazala: ťažíme s ohľadom k prírode bez používania nebezpečnej ortute, v lokalite Tunduru podporíme miestnu školu a vybudujeme časť cestnej infraštruktúry k málo dostupným miestam.
Treba si však uvedomiť, že bez dlhoročných kontaktov je to priam nemožné“.

Eliška: „Ok, to potom však znamená, že sa dokážete dostať ku drahým kameňom akoby z prvej ruky? Je tak? Mení sa tým nejako cena? Vieme, že keď tovar prechádza viacerými dodávateľmi, tak každý z nich si prihadzuje na tovar určitú cenu navyše. Čiže konečný produkt má oveľa vyššiu hodnotu. Ako to funguje v tomto prípade?“

Saša: „Áno, najlacnejšia cesta ako sa dostať ku kameňom z prvej ruky je – sám si ich vyťažiť. No nie je to zďaleka tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Už som spomínala, že najdôležitejšie je mať zázemie a kontakty, aby mohol zahraničný investor začať s ťažbou. Cena vyťažených kameňov sa potom odvíja od nákladov na ťažbu a poplatkov za licencie. Žiaden kameň, ani ten, ktorý si obchodníci s drahými kameňmi kupujú priamo na trhoch v Tanzánii, nemôže byť vyvezený zo zeme bez zaplatenia príslušnej dane a poplatku za vývoz, výšku týchto poplatkov stanovuje miestne ministerstvo. Takýto proces je určite ten najlacnejší – bez ďalších sprostredkovateľov a obchodných reťazcov.

Obchodníci s drahými kameňmi, ktorí nakupujú na európskych trhoch, platia za surové kamene často aj o 100 % viac, a to nehovorím o vybrúsených kameňoch. Naša spoločnosť si kamene aj sama brúsi, čím sa pri cenách za najkvalitnejšie vybrúsené kamene dostávame hlboko pod cenu konkurencie“.

vlastnit-drahokam
Alexandrity Tunduru Tanzánia

Eliška: „Každý z vás – máte nejaký svoj obľúbený alebo pre vás nejako špeciálne cenený kamienok? Každému sa totiž určite páči niečo iné? Čo mi pripomína, že máte veľmi pekne spravenú webovú stránku. Jednoducho a čisto. I ja by som si hneď vedela vybrať:).

Saša: „Mojim favoritom je práve tanzanit. Bol to kameň, ktorý ma priviedol k tejto práci. A mám ešte jedného favorita – a to je alexandrit. Spája sa s mojím menom, tak je to viac než osobné puto:)“

Eliška: „Evi, máš i ty svoj osobný šperk s osadeným kamienkom“?

Eva: „Áno, samozrejme, vždy som sa držala zásady, že odporúčam to, v čo sama verím a mám. Mojím favoritom je prstienok, o ktorom už moja vnučka vie, že je to môj osobný šperk a hovorí – „toto je tvoj obľúbený“. Dostala som ho pred pár rokmi, keď som si pod vianočným stromčekom nenašla darček a manžel mi povedal: „ja som ti kúpil len takú maličkosť“ a ukázal na krabičku, zavesenú na stromčeku. Nezabudnem na pocit, keď som si ju otvorila a ligotal sa v nej nádherný prsteň. Iste si viete predstaviť, že sa ligotali nielen kamienky v prsteni…

Eliška: „Možno by aj ženy radi obdarovali svojich pánov. Nosia i muži šperky s drahými kameňmi“?

Páni: „Nosia, emancipácia je obojstranná 🙂 Je stále viac mužov, ktorí si dávajú vyrobiť pánsku retiazku s príveskom alebo náramok, ale aj prstene sú čoraz viac „in“. A pre pánov máme okrem šperkov na nosenie aj absolútny a unikátny bonbónik: Fabergého vajíčko. V súčasnosti je na celom svete len niekoľko výnimočných šperkárov, ktorí majú licenciu rodiny Fabergé a môžu pod touto značkou vyrábať šperky. Sme hrdí, že naša spoločnosť spolupracuje s jedným z nich“.

Fabergého vajíčko

Eliška: „Je to skutočne tak nedostupné, či máme úplne mylnú predstavu o kúpe investičného kameňa alebo výrobe šperku?“

Saša: „Možno ani nie tak mylná predstav, ako skôr málo informácií. Drahé kamene nie sú v povedomí širokej verejnosti ako investičný nástroj a uchovávateľ hodnoty. Keď sa opýtate, do čoho ľudia najviac investujú peniaze, odpoveďou bude najčastejšie – nehnuteľnosti a zlato, prípadne ešte akcie, dlhopisy, podielové fondy a pod. Je fakt, že na Slovensku už viac ako 15 rokov majú nehnuteľnosti iba stúpajúcu tendenciu, no dôležité je uvedomiť si, aké atribúty má spĺňať dobrá investícia, ako aj riziká, s ktorými sa spája.

Keby ste si mali vybrať medzi kúpou starého a nového bytu, aký by ste si vybrali? Na to sa názory rozchádzajú, avšak pri kameňoch podobnú dilemu nemusíte riešiť, je celkom jedno, či má 50 rokov alebo bol vybrúsený včera, jeho parametre sú a budú stále rovnaké. Naviac drahé kamene časom na svojej hodnote stúpajú a nezabúdajme, že ide o vyčerpateľný zdroj – tak ako zlato, aj drahé kamene sa jedného dňa v budúcnosti prestanú ťažiť. Zamyslime sa spolu, aká bude ich hodnota potom?   

V neposlednom rade je to aj otázka vkusu, či osobnej preferencie. Neexistuje ideálna forma investície, ktorá by vyhovovala každému, nesnívame všetci o rovnakých investíciách, avšak našou víziou je priblížiť možnosť investície do drahých kameňov širokej verejnosti a sme radi, že si drahokamy nachádzajú stále viac svojich favoritov“.

vlastniť drahokam

Eliška: „Je u vás možné skonzultovať výber kameňov, ich hodnotu aj prípadný výber šperku“?

Saša a Eva: „Samozrejme, aj výber kameňov, aj výber šperku je veľmi osobná záležitosť, takže sa každému klientovi venujeme osobne presne podľa jeho predstáv a požiadaviek. Zodpovieme Vaše otázky, pomôžeme s výberom kameňa a vyrobíme pre Vás šperk, ktorý ste si vysnívali“.

Eliška: „Je možné sa s vami stretnúť a porozprávať sa o takejto investícií“? Je možné si vybrať šperk?

Všetci: „Iste, radi sa s Vami stretneme, kontakt na nás nájdete na našej stránke Lujery.com a dovoľte nám aj touto cestou Vás pozvať do našich priestorov v Bratislave na Seberíniho 1, tešíme sa na Vás“.

Milé žienky, či muži, ktorí budete čítať tento rozhovor. Táto milá skupinka ľudí sú sčasti ľudia, ktorých poznám už dlhé roky. Drahokamy sú ich vášňou a rozumejú im. Ja som si pripravila otázky, ktoré sa mi nezmestia ani do tohto článku. 🙂 Rozhovor by bol príliš dlhý, a preto čoskoro vyjde jeho druhá časť, pokračovaním na tému 5 dôvodov, prečo vlastniť drahokam.

Avšak som vám chcela predstaviť niečo iné. Spojené s krásou a emóciami. A keďže sa blíži Valentín a sú medzi vami ľudia, ktorí by radi investovali či obdarovali svoje polovičky, môžete využiť pripravovanú kampaň. Preto si pozrite toto videjko ⇓, čo je zároveň i voucher.

Ja budem veľmi rada, ak mi dáte vedieť svoje pocity, ako sa vám páčil tento typ rozhovoru, a či bol pre vás obohacujúci. Prajem pekný deň:)

Zdielajte s kamarátkou
  •  
  •  
  •  
  • 6
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Copyright © 2021 Elimakeupartistblog.com · Created by nic.sk